Návody a technika

LED diody a jejich použití v praxi

LED diody a jejich použití v praxi

LED diody se vyrábějí v různých barvách a velikostech. Proto jsou idealní pro modifikaci podsvětlení přístrojů a vysílaček.Různé typy LED využívají různé napětí a proud. Tyto parametry vám sdělí prodejce při nákupu diod a pohybují se řádově od 1V do 5V a od 10mA do 50mA u běžných diod (nikoliv u speciálních).

A ted' přejdeme k praxi.
Řekněme, že jsme se rozhodli si podsvítit svou radiostanici, protože chceme mít doma masírku do modra, nebo pouze, že nám žárovičky praskly a rozhodli jsme se je nahradit diodami, které odchází v ojedinělých případech.

U prodejce jsme zakoupili požadovaný počet modrých diod řekněme s parametry 2.5 V a 25mA a ve stanici máme žárovičky na 12 Volt (většina stanic). Toto si ověříme voltmetrem přiloženým na vývody žárovičky při zapnuté stanici. Nyní musíme diodu přizpůsobit požadovaným parametrům a toho docílíme vložením rezistoru (odporu) do serie mezi napájení bývalé žárovičky a diody, který nám upraví požadované napětí a proud. Nezáleží na tom, jestli rezistor vložíme mezi mínusovou část diody (katody) nebo plusovou (anody).

Nyní potřebujeme znát hodnotu rezistoru, kterou si vypočítáme. Známe napájení, které jsme si změřili na vývodech žárovičky (13V), známe napětí diody (2.5V) a proud diody (25mA), který nám sdělil prodejce. Hodnoty do vzorce zadáváme v základních jednotkách. Takže hodnotu 25mA zadáme jako 0.025A. Rezistor vypočítáme dle následujícího vzorce, který vychází z ohmova zákona:

rezistor = (napájení - napětí diody) / proud diody

rezistor = (13-2.5)/0.025A
rezistor = 420 Ohmů


Samozřejmě se výsledná hodnota nemusí shodovat s vyráběnými řadami hodnot a proto zakoupíme nejbližší hodnotu směrem nahoru. A nyní se můžeme pustit do přestavby.CB Klub Děčín Vám přeje mnoho úspěchů s tuninkem Vašeho vybavení.

| Autor: Chip_DC | Vydáno dne 04. 11. 2007 | 12436 přečtení | Počet komentářů: 2925 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: CB KLUB Děčín

Minimální rozlišení 1024x768, ideální rozlišení 1152x864 a vyšší, WebMaster Chip Děčín & Cipísek Děčín, CB Klub Děčín (c) 2007, engine phpRS
Děkujeme organizaci RV-SOFT Network za poskytnutí bezvadného webhostingu zdarma pro tento web.

RV-SOFT Technology Zachrana-IT Radim Axel Vavra, revize EZS/EPS alarmy