Testujeme pro vás

Otestovali jsme pro vás PMR ručku DJ-S45 CQL

PMR stanice ALINCO DJ-S45 CQL (CQS) a "Crash Test" Chipa.

Vážení přátelé,

rozhodli jsme se pro vás testovat různá vysílací zařízení. Dnes jsme se zaměřili na výrobek dodávaný firmou ELIX spol. s.r.o. jako jedničku mezi PMR stanicemi a to ALINCO DJ-S45 CQL.

Technické parametry udávané výrobcem:
* Počet kanálů: 8 (320 CTCSS)
* Frekvenční rozsah: 446,00625-446,09375 MHz
* Napájení: 2 x 1,5 V (AA), 3-6 V exter.
* Spotřeba při: vysílání 0,45 A příjmu 60 mA
* Rozměry: 57-98-28 mm
* Hmotnost: 164 g
* Citlivost: 15 dB microV/12 dB SINAD
* Selektivita: 6 dB/6 kHz 60 dB/14 kHz
* Výkon NF zesilovače: 0,18 W/8 ohm
* Výstupní výkon: 0,5 W/0,01 W
* Modulace: FM
* Kmitočtový zdvih: 2,5 kHzKdyž jsem stanici vybalil, tak mně překvapilo precizní zpracování pouzdra. Pouzdro je z velice pevné hmoty s neodiratelnou strukturou povrchu. Né že bych ho skoušel zrovna pilníkem, ale skoušel sem do něj udělat vrypy nechty a dokonce sem stanici nechal 3x spadnout ze stolu na zem (cca 1.1 metru jen na koberec) a neprojevilo se žádné viditelné poškození. Ručka je opravdu malinká a velice lehounká. Anténa samozřejmě není na konektoru (dle ČTU homologace), ale šroubení ve stanici má stejný průměr jako konektory SMA, takže i méně šikovný amatér bude schopen to prohodit bez mechanických úprav.

A teď přejdu k technickým parametrům. Znáte to , papír snese všechno a výrobci občas v manuálech přehánějí. Je to prostě byznys :-) , takže se budeme snažit testovaný přístroj pořádně znehodnotit :-)

První věc co mně zajímala je citlivost přístroje. Stanice která neposlouchá by vám byla k ničemu. Takže jsem se rozhodl stanici rozebrat. A je tu další milé překvapení, stanice má všude těsnící "O" kroužky, takže je nejen pevná a oděruodolná, ale taky téměř vodotěsná (řekl bych tak IP55 možná IP56). Připojil jsem namísto antény VF generátor nastavený na 446.05625 / 1uV a začal jsem měřit za poslední MF. Po dopočítání hodnot jsem byl opět mile překvapen, že výsledek nejenže souhlasil s uvedenými parametry, ale byl dokonce o kousíček lepší.

Další věc co mě zajímala je stabilita kmitočtu v závislosti na teplotě (je to všeobecný problém s krystaly z né tak ostrým řezem, viz většina CB stanic, co sem se jich navyměňoval včetně filtrů kde original propouštěl klidně 20 KHz na CB, no vyhrává nejnižší výrobní cena, nedivím se). Přece jen je to ručka a tam ty změny teplot jsou velké. Vzal jsem střeva stanice a strčil je na 30 minut do mražáku :-) a pak začal měřit. Po té jsem staničku pekně zahřál fénem na vlasy až sem to přehnal, protože mi zčernal display (zaplať za ty dary že po vychladnutí byl v pořádku) a opět jsem měřil. Rozdíl max/min frekvence se pohyboval vrámci jednotek hertzů což není aní půlka šíře modulačního pásma a tato odchylka je zanedbatelná. Takže i v tomto směru je super.

S ručkou jsem vyrazil ven. Sice jsem komunikoval pouze s domovem, ale to mi stačilo, abych testnul reálný provoz. Ačkoliv výkon NF zesilovače nedosahuje ani 1/4 watu, tak poslech byl čistý a velice hlasitý. Doma jsem připojil svou zakladnovou stanici na zvukovou kartu v PC, aby mi zaznamenala modulaci z testované ručky. Po příjezdu domů jsem záznam vyhodnotil pomocí SW SonicFoudry 6.0, abych zjistil korekturu přenášeného spektra zvuku. Stanice je posazena mírně nad střed zvukového telefonniho pásma (G.729), což znamená že modulace je příjemně posazená výš v hovorovém spektru, ale né zas tolik, aby deformovala hlas uživatele. Byl jsem spokojen.

A poslední věc která mě zajímala, je možnost rozšíření, nebo vyššího výkonu ?? Takže se podíváme na výstupní článek. Po asi 2-ou hodinovém hledání schémat na internetu a hledání v katalozích aktivních komponentů jsem ho konečně našel :-). Byl sem opět překvapen. Koncový Q má dovolenou kolektorovou ztrátu 8W a s ideálním chlazením 21W. No pane !! Půlwatová ručka a takový skvělý hardware. Objevil jsem trimr, kterým lze výkon upravit. Bohužel zapojení koncového stupně tak, jak je navržen, nedovoluje využít stupně na max katalogových hodnot protože má malé napětí a navíc nemá ideální chlazení, ale lze pouhým nastavením trimru docílit 1.14W na akumulátor a při externím napájení 6V až 2.3W. Staničku lze rozšířit na celé 70-kové pásmo pouhým přeštípnutím drátku vedle akubloku, aniž by jste stanici museli rozebrat.

Použité měřicí přístroje:
* generátor RFT do 950 MHz (ještě socialistickej)
* čítač Hewlett Packard 5342A
* multimetr Metex M-3660D
* umělá zátěž RELM T44100
* USB LogaSet PC uni metr
* horkovzdušná stanice PT909 (použitá i jako zdroj)
* zvuková karta Creative X-FI Xtreme
* PC Intel QX6700 2.66GHz (4 jadra)
* Watt metr Diamond SX1000
* sací měřicí sonda (dělička kmitočtu 1:10)

Co říci na závěr ?? Myslím, že naměřené hodnoty mluví za vše a testovaná ručka je jedna z nejlepších PMR stanic na trhu. Pro ty, kteří chtějí profi PMR za málo peněz, je tato stanice ideálním přírůstkem do vašeho vybavení. Po veškerých úpravách, které dokáží i méně zdatní radioamatéři, tu máme najednou profi ručku za málo peněz v 70cm pásmu včetně PMR, výkonem 2W, možností externí antény a navíc ji schováte skoro do dlaně. Na porovnání jsem testoval PMR Hoffer a Cobra, a rozhodně zdaleka nemají tak dobré parametry (mám je doma).

Varování !!!
Připojovat externí anténu a zvyšovat výkon na PMR pásmu je v rozporu s všeobecným oprávněním vydaným Českým Telekomunikačním Úřadem ČR a uživatel se tím dopouští trestné činnosti.

Mnoho nezapomenutelných chvil za mikrofonem přeje Chip Děčín.

| Autor: Chip_DC | Vydáno dne 22. 09. 2007 | 17880 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: CB Klub Děčín

Minimální rozlišení 1024x768, ideální rozlišení 1152x864 a vyšší, WebMaster Chip Děčín & Cipísek Děčín, CB Klub Děčín (c) 2007, engine phpRS
Děkujeme organizaci RV-SOFT Network za poskytnutí bezvadného webhostingu zdarma pro tento web.

RV-SOFT Technology Zachrana-IT Radim Axel Vavra, revize EZS/EPS alarmy